A körzeti orvos (háziorvos) az elsődleges egészségügyi ellátás szolgáltatója egy adott lakossági körzetben vagy területen. A körzeti orvos az emberek első kapcsolattartója az egészségügyi rendszerben, és felelős az egyszerűbb egészségügyi problémák diagnosztizálásáért, kezeléséért és figyelemmel kíséréséért.
Fő feladatai közé tartozik:
Betegellátás: A körzeti orvos fogadja a betegeket az ambulanciáján vagy rendelőjében, megvizsgálja, diagnosztizálja az egyszerűbb egészségügyi problémákat és megfelelő kezelést javasol.
Krónikus betegségek kezelése: A körzeti orvos felelőssége a krónikus betegségek (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség, asztma stb.) kezelése és rendszeres ellenőrzése.
Megelőzés és egészségfejlesztés: A körzeti orvos fontos szerepet játszik az egészségmegőrzésben és a megelőzésben, például védőoltások felírásában, szűrővizsgálatok szervezésében és egészségügyi tanácsadásban.
Betegek irányítása szakellátásra: Ha a betegség súlyosabb vagy speciális ellátást igényel, a körzeti orvos irányítja a beteget a szakorvoshoz vagy egyéb egészségügyi szolgáltatóhoz.
Krízishelyzetek kezelése: A körzeti orvos elsősegélynyújtással és az egyszerűbb sürgősségi esetek kezelésével is foglalkozik.
A körzeti orvosok fontos szerepet játszanak a közösségek egészségügyi szintjének fenntartásában és javításában. Az egészségügyi rendszerben a körzeti orvosok és az egészségügyi dolgozók összehangoltan működnek együtt a betegek szükségleteinek kielégítése és a lakosság egészségének előmozdítása érdekében. Az orvos és a beteg közötti személyes kapcsolat miatt a körzeti orvosok gyakran ismerik a betegeiket és családjukat, ami hozzájárulhat a hatékonyabb és személyre szabottabb ellátáshoz.